= Google

יום שישי, 13 בנובמבר 2015

קבוצת כישורים חברתיים בראשל"צ


קבוצה למיומנויות חברתיות לילדים בראשון לציון


מראיינת: מור צח, מכון טמיר לפסיכותרפיה

שלום מירית, ספרי לי בכמה מילים על קבוצת המיומנויות החברתיות לילדים שנפתחת השבוע בהנחייתך
קבוצת הכישורים החברתיים מתאימה לילדים בגילאים צעירים. הקבוצה תהיה הטרוגנית מבחינת מגדר, כלומר, משולבים בה בנים ובנות יחדיו. היא תתקיים במרכז ראשון לציון בשעות הערב.

באילו מצבים מומלץ להציע לילד להצטרף לקבוצת כישורים חברתיים?
הקבוצה מומלצת למצבים בהם אנחנו מזהים שלילד שלנו יש קושי מסוים במיומנויות חברתיות, כלומר, לא לגמרי קל לו להיכנס לתוך מעגל חברים, יש לו קושי ליזום מפגשים, כשהוא נמצא במפגש קשה לו לקרוא את המפה, לזהות מהם המסרים שעוברים אליו, מהו הסאב-טקסט של הסיטואציה שעומדת מולו.
הוא יכול למשל להיקלע לכל מיני אינטריגות, או להיפך: הוא מתבצר ולא מגיב. כשאנחנו מרגישים שהילד שלנו חוזר מתוסכל מבית הספר ואנחנו מבינים שהבעיה נובעת מעניין חברתי – הקבוצה הזו כנראה מדויקת עבורו. המטרה של הקבוצה היא להעניק לו מענה וכלים לאותן התמודדויות.
באיזו דרך הטיפול הקבוצתי נותן את המענה הזה בשונה מטיפול פרטני?
אנחנו עושים את זה הרבה דרך משחק, מביאים ממש את האירועים החברתיים לתוך החדר, ואז תוך כדי האירועים החברתיים, כמטפלת, אני מצליחה לזהות ולמקד היכן הקושי של כל ילד ולעבוד איתו. אנחנו עושים את זה בצורה מאוד תומכת, כלומר, אף ילד לא מרגיש חשוף יתר על המידה כשאנחנו עובדים על הבעיה שלו, אבל כל אחד יודע מה הנקודה שעליה הוא צריך לעבוד תוך כדי דינמיקה של משחק. ההבדל בין קבוצה לבין טיפול פרטני הוא שבטיפול פרטני אני יכולה רק "לדבר על" האתגרים החברתיים ואילו בטיפול קבוצתי התהליכים מתרחשים ומדוברים בזמן אמת.
תני לי דוגמה שממחישה את דברייך
ניקח לדוגמא ילד שמתמודד עם קושי להפסיד במשחק. כשנגיע בקבוצה שלנו למצב בו הוא הפסיד במשחק – נראה כולנו את התסכול שלו, ולא רק נדבר עליו. בטיפול פסיכולוגי פרטני, הילד יספר לי בטיפול אישי שהוא הפסיד לחבר, לעומת זאת בטיפול קבוצתי אנחנו ממש נחווה את התסכול, נחשוב כולנו על פתרונות ואלטרנטיבות יעילות, החברים יציעו פתרונות ונבדוק איך אפשר לחזק אותו. בדרך זו הילדים מקבלים כלים תוך כדי החוויה של הטיפול, ומרוויחים גם למידה על עזרה לילדים אחרים. בעולם הקבוצות מכונה היתרון הזה ה"כאן ועכשיו"- החומרים שעולים בחדר הם מיקרוקוסמוס לחייהם החברתיים של הילדים המשתתפים במציאות. זה עובד מדהים.

גם בטיפול פרטני הטיפול נעשה דרך משחק, אז במה זה שונה?
בטיפול פרטני לילדים הטיפול נעשה באופן בלעדי מול המטפלת ולכן חסרה בו הדינמיקה הטבעית שנוצרת מול חברים, חברי קבוצת השווים. אנחנו לוקחים בעצם דגימה של המציאות החברתית בבית הספר, ביום יום, אחר הצהריים, למפגש התנסותי של שעה. בקבוצה כזו מדובר בילדים עם קשיים דומים, עם אותם רצונות ומאוויים ועם אותם תסכולים. לא המטפלת מושכת בחוטים ומובילה. טיפול פרטני הוא טיפול מאוד יעיל אבל במחקרים נמצא שהיעילות של טיפול קבוצתי בהקשר של כישורים חברתיים גבוהה יותר מטיפול פרטני.
לאילו ילדים לא מומלץ לפנות לטיפול קבוצתי?
ככלל, אין ילד שלא מומלץ עבורו להשתתף בטיפול קבוצתי. עם זאת, הקבוצה הזו מתאימה פחות לילדים שאובחנו על הספקטרום האוטיסטי -שצריכים תהליך תקשורתי שונה.
לילדים עם חרדה חברתית גבוהה, שמתמודדים עם התנהגויות נמנעות מגוונות, הייתי ממליצה לעבור קודם טיפול אישי ולאחר מכן לבוא לקבוצה. אבל הניסיון מלמד שגם במצב כזה, מאוד מומלץ שילדים כאלה ישתתפו בקבוצת כישורים חברתיים בשלב מאוחר יותר. בכל מקרה, את הערכת ההתאמה אני לומדת יחד עם ההורים במפגש ההיכרות לפני הקבוצה.
כיצד מעורבים ההורים בטיפול הקבוצתי?
ההורים מוזמנים לפנות אלי באופן שוטף במהלך השבוע לשאלות ענייניות ונקודתיות. מעבר לכך, לפני שהילד משתלב בקבוצה נקיים מפגש עם ההורים בכדי לבדוק את התאמת הילד. בסיום תריסר מפגשי הקבוצה אקיים מפגש עם ההורים, בו אשתף ואעדכן על הכלים הפסיכולוגיים בהם נעזרנו, כדי שההורים יהיו מעורבים ויוכלו לתמוך בהטעמת הכלים בעולם החברתי של הילד לאורך השנים הבאות. בשיחה זו נדבר נקודתית על כל ילד: על מה עבד בקבוצה, כיצד התקדם ואיך התקדמנו לאורך התקופה.
תודה!

הורים !
הכנסו להרשמה לקבוצת הכישורים החברתיים בראשל"צ 
אל תהססו להתקשר להתאמת מטפל/ת 
במכון טמיר תל אביב או בקליניקות העמיתות בכל הארץ:
1-800-509-809 
מכון טמיר

יועצת בי"ס מספרת:
במכון טמיר צוות מטפלים מעולה ומקצועי! כיועצת חינוכית לא אחת נוכחתי שכאשר משפחה פונה להיוועצות מיוזמתם ניתן מענה מדויק לצרכים של ילדם. המטפל נבחר בקפידה, בהתאם למומחיות שלו ולקשיים הספציפיים של הילד. עדי מ. 
Google
social skills
Rated 5/5 based on 3 reviews

social skills


טיפול פסיכולוגי בילדים, Child psychotherapy Clinical psychologist | פסיכולוג קליני לילדים

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה